Additional information
| Nozzle Type | Integrated All-Metal Assembly |
|---|---|
| Nozzle Materials | Hardened Steel (Standard) / Stainless Steel (0.2 mm) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Printing Temp | 300 °C |
| Flow Rate | ~24 – 32 mm³/s |
| Heater Type | 48W Ceramic Heating Plate |
| Weight | 40 g (Complete Assembly) |
| Length | 47.3 mm |
| Packaging Size | 190 x 70 x 50 mm |
| Feature | Pre-assembled for rapid "Plug-and-Play" replacement |






Reviews
There are no reviews yet.