Bambu Lab A1 Series Hotend
₱949.00
Features & Advantages
- High-quality materials
- Various diameters
Additional information
| Nozzle Type | Quick-Swap All-Metal |
|---|---|
| Materials | Stainless Steel (Standard) / Hardened Steel (Upgrade) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Hotend Temp | 300 °C |
| Max Flow Rate | 28 mm³/s (Standard 0.4 mm @ 280 °C) |
| Heating Element | Ceramic Heater (integrated into assembly); |
| Weight | ~30 g |
| Length | 47.3 mm |
| Feature | Tool-free magnetic locking and latch-release system. |





Reviews
There are no reviews yet.