Bambu Lab H2/P2S Hotend
Price range: ₱1,690.00 through ₱3,490.00
Important Notice
- 1. Currently, the Dual-Nozzle function only supports nozzles of the same size.
- 2. Compatible with both left and right hotends on H2D/X2D.
- 3. On H2C, this hotend is supported only on the Left (Lifting) Hotend.
Additional information
| Nozzle Type | All-Metal Quick-Swap (1-Clip Design) |
|---|---|
| Nozzle Material | Hardened Steel (Standard) / Stainless Steel (0.2 mm only) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Nozzle Temp | 350 °C |
| Standard Flow Rate | 40 mm³/s |
| High Flow Rate | 65 mm³/s (Optional High Flow variant) |
| Heater Type | High-efficiency Ceramic (reaches temp in ~8 seconds) |
| Length | 49.2 mm |
| Feature | Integrated hardened steel gears and high-hardness ceramic inlets |





Reviews
There are no reviews yet.