Bambu Lab PLA Wood
₱990.00
Product Features
- Feels Like Real Wood
- Matte Finish, Fine Texture
- Integrates Perfectly with Other PLA
- Comes with Basic Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- All AMS Series Compatible
- 0.2 mm Nozzle Not Compatible
- Dry Out Before Use
.
Additional information
| Diameter | 1.75 ± 0.03 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 55 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 190 – 240 °C |
| Bed Type | Textured PEI Plate / Smooth PEI Plate |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 35 – 45 °C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 250 mm/s |
| Retraction Length | 0.6 – 1.0 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | Chamber Temperature 25 – 45 °C |
| Max Overhang Angle | ~ 55 ° |
| Max Bridging Length | ~ 30 mm |
| Support Material | Support for PLA |






Reviews
There are no reviews yet.