Bambu Lab TPU 90A/85A
Price range: ₱1,899.00 through ₱2,299.00
Product Features
- The Softest Bambu TPU
- The Best Choice for Impact Absorption
- Exceptional Wear Resistance for Lasting Performance
- Multi-Material Printing with PLA / PETG
- Includes High Temperature Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.05mm
Cautions for Use
- Must dry out before use
- AMS HT Compatible
- AMS 2 Pro, AMS, AMS lite NOT Compatible
* Note: Due to the softness of TPU 85A and 90A, please read the printing guide on Wiki carefully before purchase to ensure the best printing experience and understand the requirements.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 90 °C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 70 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 200 – 250 °C |
| Build Plate Type | Smooth PEI Plate, Textured PEI Plate |
| Glue | Bambu Liquid Glue / Glue Stick |
| Bed Temperature | 30 – 35 °C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 200 mm/s |
| Retraction Length | 0.4 – 0.8 mm |
| Retraction Speed | 10 – 30 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45 °C |
| Max Overhang Angle | ~ 40 ° |
| Max Bridging Length | 10 mm |
| Support Material | Turn on |






Reviews
There are no reviews yet.