Bambu Lab TPU 95A HF
₱1,990.00
Product Features
- High-speed printing TPU
- Soft, Flexible & Tough
- Outstanding Impact Resistance and Flexibility
- Comes with High Temperature Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- Dry out before use
- All AMS Series NOT Compatible
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | PC + ABS (Temperature resistance 90 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 70 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 220 – 240 ° C |
| Build Plate Type | Cool Plate, Engineering Plate, High |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 30 – 35 ° C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 200 mm/s |
| Retraction Length | 0.8 – 1.4 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45 ° C |
| Max Overhang Angle | ~ 55° |
| Max Bridging Length | 20 mm |






Reviews
There are no reviews yet.