Bambu Support for PLA/PETG
₱1,249.00
Product Features
- Easy & Tool-free Removal
- Smooth Support Interface
- Recommended for All PLA & PETG
- Transparent Appearance
- Comes with High Temperature Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.05mm
Cautions for Use
- Only Used for Printing the Support Interface
- Avoid Printing Individual Models
- Recommended Drying before Use
- All AMS Series Compatible
* Note: Before printing, please kindly refer to the Printing Tips for optimal results.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 0.5 kg |
| Spool Material | PC + ABS (Temperature resistance 90 °C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 75 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 190 – 240°C |
| Build Plate Type | Cool Plate, High Temperature Plate or |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 35 – 60°C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 100 mm/s |
| Retraction Length | 0.6 – 1.0 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45°C |
| Max Overhang Angle | 55° |
| Max Bridging Length | 30 mm |
| Support | Turn on |



Reviews
There are no reviews yet.