Flashforge AD5X (multi-color prints)
₱39,995.00
High-speed CoreXY 3D printer with multi-color capability
- Prints at speeds up to 600mm/s
- First Flashforge printer supporting TPU 95A
- Automatic filament switching with cutter-equipped extruder
- 99% power-loss recovery protection
Additional information
| Acceleration | Max 20,000 mm/s² |
|---|---|
| Auto Leveling | Yes |
| Build Plate | PEI flexible steel sheet |
| Layer Thickness | 0.05–0.4 mm |
| Min. layer height | 0.05 mm |
| Nozzle diameter | 0.4 mm (default); 0.25/0.6/0.8 mm (optional) |
| Print Speed | Max 300 mm/s |
| Travel Speed | Max 600 mm/s |
| Build volume | 220×220×220 mm |
| Max Bed Temp | 110 °C |
| Max Extruder Temp | 300 °C |
| Technology | FDM |
| Connectivity | USB/Ethernet/Wi-Fi |






Reviews
There are no reviews yet.