Additional information
| Material type | High-speed PLA |
|---|---|
| Filament diameter | 1.75 mm |
| Diameter tolerance | ±0.02–0.03 mm |
| Density | ~1.24 g/cm³ |
| Net weight | 1 kg spool |
| Printing Temperature Classic | 190˚C – 230˚C |
| Printing Temperature High Speed | 210˚C-230˚C |
| Printing Speed Classic | 50mm/s – 100mm/s |
| Printing Speed High Speed | 100mm/s – 300mm/s |
| Bed Temperature | 25˚C – 60˚C |
| Fan | Fan |
| Direct Drive Retraction Distance | 1mm |
| Direct Drive Retraction Speed | 20mm/s |
| Indirect Drive Retraction Distance | 3mm |
| Indirect Drive Retraction Speed | 40mm/s |
| Drying Settings | 55˚C for 6h |






Reviews
There are no reviews yet.