Bambu Lab PLA Translucent:
Designed for lighting and decorative applications, Bambu PLA Translucent features a unique frosted finish that elegantly diffuses light. It offers superior impact and aging resistance compared to generic translucent PLA, ensuring long-term durability for indoor décor. From soft pastels to vibrant candy hues, this filament mimics the look of hand-blown glass and bonds seamlessly with standard PLA for multi-material accents. With integrated RFID for the Bambu AMS, it provides a hassle-free, “load and print” experience for creative and educational projects.
Diffuse Light in a Splash of Colors.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Weight | 1 Kg |
| Finish | Frosted matte translucent |
| Max Speed | <250 mm/s |
| Nozzle Temp | 200 – 240 °C |
| Bed Temp | 35 – 65 °C |
| Density | 1.22 g/cm³ |
| Feature | Integrated RFID for AMS auto-detection |
| Nozzle | 0.4 mm or larger recommended |











Reviews
There are no reviews yet.