Bambu Lab PETG-Translucent:
A specially formulated PETG designed for exceptional light transmittance and clarity. This filament stands out with its tuned formula that minimizes common PETG issues such as nozzle sticking, leakage, and clumping. It offers robust endurance, including water and UV resistance, making it suitable for both indoor aesthetic pieces and durable outdoor applications where transparency is required.
Create with Light, Shadow and a Wide Range of Colors.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Weight | 1 Kg |
| Reinforcement | N/A (pure PETG) |
| Heat Deflection Temp | 74 °C |
| Nozzle Temp | 230 – 260 °C |
| Bed Temp | 65 – 75 °C |
| Abrasiveness | Low (standard nozzle compatible) |
| Feature | Integrated RFID |










Reviews
There are no reviews yet.