Bambu Lab PLA Silk Multi-Color:
Bambu PLA Silk brings a luxurious, silk-like luster and a high-gloss finish to your 3D prints, transforming every model into a stunning piece of art. Specifically formulated to enhance light reflection, it creates a vibrant pearlescent effect that effectively hides layer lines. While maintaining the high-speed printing performance and toughness of the Bambu PLA line, it provides a premium aesthetic ideal for decorative items, jewelry prototypes, and awards. Integrated RFID technology ensures the Bambu Lab AMS automatically recognizes and configures the material for perfect results.
High-Glossy and Silky Surface.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Weight | 1 Kg |
| Finish | High-gloss pearlescent |
| Max Speed | <250 mm/s |
| Nozzle Temp | 190 – 230 °C |
| Bed Temp | 35 – 45 °C |
| Density | 1.21 g/cm³ |
| Feature | Integrated RFID for AMS auto-detection |





Reviews
There are no reviews yet.