Ultimaker PVA Removal Station:
A purpose-built post-processing unit that quickly dissolves PVA support material using controlled water circulation, reducing cleanup time and improving surface finish.
Effortless Support Removal.
Additional information
| Function | Automated PVA Support Removal |
|---|---|
| Container Volume | 13.7 L |
| Max Part Size | 200 × 230 × 165 mm |
| Rotor Speed | 100–225 RPM |
| Dimensions | 303 × 325 × 374 mm |
| Net Weight | 6.35 Kg |
| Power | 38 W |
| Key Features | – Circulating water system |

Reviews
There are no reviews yet.