Bambu Lab H2C
Price range: ₱171,899.00 through ₱245,899.00
Product Features
- Hotend Change Multi-material Printing
- Minimal Purge Waste Multi-Color Printing
- Precise & Fast Inductive Nozzle Heating
- Close-loop Servo Extruder
- Full Filament Path AI Error Detection
- 350°C Nozzles & 65°C Active Heated Chamber
- Optional 10W/40W Laser and Cutting Module
- 330*320*325 mm³ Build Volume
* To connect more than one AMS(including AMS 2 Pro, AMS HT), a 4-in-1 PTFE Adapter (FAZ013-N) is needed.
* Cybersecurity compliant with EU RED Article 3.3(d)(e) and ETSI EN 303 645 V2.1.1:2020.
Additional information
| Build Volume (W*D*H) | Single Nozzle Printing: 325*320*320 mm³ (Left) |
|---|---|
| Chassis | Aluminum and Steel |
| Outer Frame | Plastic and Glass |
| Physical Dimensions | 492*514*626 mm³ |
| Net Weight | 32.5 kg |
| Extruder Gear | Hardened Steel |
| Nozzle | Hardened Steel |
| Max Nozzle Temperature | 350 °C |
| Supported Nozzle Diameter | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Filament Cutter | Built-in |
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Extruder Motor | Bambu Lab High-precision Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Build Plate Material | Flexible Steel Plate |
| Included Build Plate Type | Textured PEI Plate |













Reviews
There are no reviews yet.