Fiberon™ PETG-ESD (Formerly PolyMax™ PETG-ESD)
Price range: ₱2,099.00 through ₱8,299.00
Additional information
| Material type | PETG with carbon nanotube reinforcement |
|---|---|
| Filament Diameter | 1.75 mm / 2.85 mm |
| Typical Spool Weight | 500 g / 2 kg |
| Density | ~1.24 g/cm³ |
| Printing Temperature | 250˚C – 290˚C |
| Bed Temperature | 70˚C – 80˚C |
| Printing Speed | up to 500mm.s |
| Fan | OFF |
| Direct Drive Retraction Distance | 1mm |
| Direct Drive Retraction Speed | 20mm/s |
| Indirect Drive Retraction Distance | 3mm |
| Indirect Drive Retraction Speed | 40mm/s |
| Drying Settings | 65˚C for 3h |







Reviews
There are no reviews yet.