Additional information
| Material Category | Standard / Tough Photopolymer Resin |
|---|---|
| Liquid Viscosity | 60 – 100 cPs (Low viscosity for faster retraction and printing) |
| Liquid Density | 1.1 g/cm³ |
| Surface Hardness | 76 – 79 Shore D |
| Tensile Strength at Break | 10 – 12 MPa |
| Elongation at Break | 2% – 3% |
| Glass Transition Temperature (Tg) | 70°C |
| UV Wavelength | Optimized for 405nm light engines |
| Available Sizes | 1 kg or 5 kg bottles |


Reviews
There are no reviews yet.