No products in the cart.
Phrozen Sonic Mega 8k Printer / V2
- Brand: Phrozen
₱174,995.00
In stock
Categories: 3D Printer, Phrozen, Puzzlebox3D Brand: Phrozen
Reduce Turnaround Time From Days to Hours
Develop multiple iterations of functional prototypes in just hours, eliminating vendors and delays while saving over 90% of time and resources.
Extra Printing Space for All Your Prototyping Needs
With its large build volume and 43 µm resolution, Sonic Mega 8K V2 lets you print big prototypes or multiple small ones in one batch, reducing downtime and accelerating development.
Cost-Effective Small-Batch Production for Testing
Sonic Mega 8K V2 produces small-batch prototypes faster and at a fraction of the cost of CNC or injection molding. Validate and refine designs early to ensure product reliability before scaling up.
Additional information
| Printing Volume | W 330 × D 185 × H 400 mm |
|---|---|
| Printing Speed | Avg. 400 layers/hr |
| XY Resolution | 43 µm |
| Layer Thickness | 0.01-0.30 mm |
| Technology | LCD |
| Light Source | 405nm ParaLED® Matrix 3.0 |
| LCD Specification | 15" 8K Mono LCD |
| System | Phrozen OS |
| Operation | 5" Touch Panel |
| Slicer Software | CHITUBOX V2.2.0 and above (or others) |
| Connectivity | USB, Ethernet |
| System Power | Max 250 W |
Be the first to review “Phrozen Sonic Mega 8k Printer / V2” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.