Bambu Lab PLA Aero:
Bambu PLA Aero achieves low density and lightweight results by foaming at high temperatures during the printing process, creating internal micro-holes. It is the perfect choice for energy-saving prints, including unmanned aerial vehicles (UAVs), RC planes, and gliders. Unlike traditional PLA, its density can be actively controlled by adjusting printing temperature and flow rate, allowing users to balance strength and weight for aerodynamic models.
Ultra Light & Tough: Designed for RC Planes.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Weight | 1 Kg |
| Print Density | 0.55 – 1.05 g/cm³ (foamed) |
| Foaming Rate | 0 – 120% |
| Max Speed | <180 mm/s |
| Nozzle Temp | 210 – 260 °C |
| Bed Temp | 35 – 45 °C |
| Feature | Integrated RFID for AMS |
| Finish | Matte (easy to color) |



Reviews
There are no reviews yet.