Bambu Lab PLA Glow:
Bambu PLA Glow is a high-performance phosphorescent filament that absorbs light and glows in the dark with exceptional brilliance. Designed for projects that need to stand out both day and night, this filament offers long-lasting luminosity and the same reliable high-speed printing performance as standard PLA. It is perfect for safety markers, creative displays, and novelty items. Due to the luminous powder additives, this filament is abrasive and should be used with a hardened steel nozzle to ensure longevity of your printing hardware.
Illuminate Your Imagination.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Weight | 1 Kg |
| Additive | Phosphorescent pigment |
| Max Speed | <250 mm/s |
| Nozzle Temp | 190 – 230 °C |
| Bed Temp | 35 – 45 °C |
| Abrasiveness | High (hardened steel nozzle required) |
| Feature | Integrated RFID for AMS auto-detection |






Reviews
There are no reviews yet.