Additional information
| Heated chamber max temperature | 100 °C |
|---|---|
| Dual extruder build volume (XYZ) | 305 x 305 x 320 mm (12 x 12 x 12.6 in) |
| Single extruder build volume (XYZ) | 305 x 340 x 320 mm (12 x 13.4 x 12.6 in) |
| Heated build plate | Heated build plate with removable, flexible build surface |
| Build volume (dual material) | 305 x 305 x 320 mm (12 x 12 x 12.6 in) |
| Assembled dimensions | Printer: W 655 x D 565 x H 815 mm (W 25.8 x D 22.2 x H 32.1 in) |
| Print technology | Fused Deposition Modeling (FDM) |
| Compatible filament diameter | 1.75 mm |
| Weight | Printer: 56.5 kg (125 lbs) |




Reviews
There are no reviews yet.