Bambu Lab H2S
Price range: ₱85,499.00 through ₱142,499.00
Product Features
- 340*320*340 mm³ Print Volume
- Multi-color 3D Printing
- Closed-loop Servo Motor Extruder
- Optional 10W Laser and Cutting Module
- 5μm Resolution Optical Motion Calibration
- 350°C Nozzle & 65°C Active Chamber Heating
- Full Filament Path AI Detection
- Voltage Range: 100-120 V
* To connect more than one AMS(including AMS 2 Pro, AMS HT), a 4-in-1 PTFE Adapter (FAZ013-N) is needed.
* Cybersecurity compliant with EU RED Article 3.3(d)(e) and ETSI EN 303 645 V2.1.1:2020.
Additional information
| Build Volume (W*D*H) | 340*320*340 mm³ |
|---|---|
| Chassis | Aluminum, Steel, Plastic and Glass |
| Laser Safety Windows | Equipped on Laser Edition, normal H2S can upgrade through Laser Upgrade Kit |
| Air Assist Pump | Equipped on Laser Edition, normal H2S can upgrade through Laser Upgrade Kit |
| Physical Dimensions | 492*514*626 mm³ (Package size: 580*605*750 mm³) |
| Net Weight | H2S: 30 kg |
| Hotend | All Metal |
| Extruder Gear | Hardened Steel |
| Nozzle | Hardened Steel |
| Max Nozzle Temperature | 350 °C |
| Included Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Supported Nozzle Diameter | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Filament Cutter | Built-in |
| Filament Diameter | 1.75 mm |









Reviews
There are no reviews yet.