Additional information
| Motor Type | 030 Micro DC Motor (x1) |
|---|---|
| Gear System | 1:49.7 Dual-axis Plastic Reduction Gear Kit (x2) |
| Lighting | LED Flame Tea Light Candle Set – Warm White (x1) |
| Magnets | D4x2 mm Round Neodymium Magnets (x10) |
| Fasteners | BT3x8 SHCS Self-Tapping Screws (x20) |
| Springs | 0.5x5x25 mm Helical Compression Springs (x5) |
| Power Hardware | AAA Battery Terminal Kit & Power Cable with Spade Terminals |
| Elastic & Cord | 1.4×20 mm Rubber Bands (x20) & 0.6 mm Black Nylon Cord |
| Mechanical Items | 8 mm Stainless Steel Balls (x6) & OD24x2.5 mm O-Rings (x5) |
| Net Weight | 0.1 kg |
| Feature | Modular hardware for functional mechanical assemblies |






Reviews
There are no reviews yet.