Bambu Lab PLA Basic Gradient
₱990.00
Product Features
- Soft Bicolor Gradient
- Delicate Finish
- Comes with Basic Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- All AMS Series Compatible
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 Kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | 55 ° C, 8 hours |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed with desiccant) |
| Nozzle Temperature | 190 – 230 ° C |
| Bed Type | Cool Plate, High Temperature Plate or |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 35 – 45 ° C |
| Cooling Fan | 100% |
| Printing Speed | < 300 mm/s |
| Retraction Length | 0.6 – 1.0 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45 ° C |
| Max Overhang Angle | 55° |
| Max Bridging Length | 30 mm |
| Support Material | Support for PLA |






Reviews
There are no reviews yet.