Additional information
| Nozzle Type | Integrated All-Metal Assembly |
|---|---|
| Nozzle Material | Hardened Steel (X1 Std) / Stainless Steel (P1 Std) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Printing Temp | 300 °C (Up to 320 °C in specific 2026 firmware updates) |
| Flow Rate | ~24 – 32 mm³/s (Standard 0.4 mm @ 280 °C) |
| Heater Type | Ceramic Heating Plate (48W) |
| Weight | 30 g (Hotend only) / 40 g (Complete Assembly) |
| Length | 47.3 mm |
| Feature | Integrated thermistor and ceramic heater for precise temperature tracking |






Reviews
There are no reviews yet.