Bambu Lab X1 Series Complete Hotend Assembly
₱2,549.00
The Bambu Lab X1 Series Complete Hotend Assembly offers a pre-assembled unit with selectable nozzle sizes of 0.8mm, 0.6mm, 0.4mm, and 0.2mm tailored to specific print scenarios. It includes one hotend assembly and two M3-14 screws, delivers faster heating times, and reduces filament leakage.
- Accelerate printing with fast heating
- Reduce waste with leak prevention
- Swap nozzles easily for versatility
Additional information
| Nozzle Materials | Hardened Steel (Standard) / Stainless Steel (0.2 mm) |
|---|---|
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Printing Temp | 300 °C |
| Heater Type | 48W Ceramic Heating Plate |
| Thermistor Type | NTC Precision Thermistor |
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Length | 47.3 mm |
| Packaging Weight | 40 g |
| Feature | Pre-assembled for rapid "Plug-and-Play" replacement |







Reviews
There are no reviews yet.