Additional information
| Material type | Toughened PLA (PLA Pro) |
|---|---|
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Net Weight | 1 kg spool |
| Printing Temperature | 190˚C – 220˚C |
| Bed Temperature | 30˚C – 60˚C |
| Printing Speed | 30mm/s – 70mm/s |
| Fan | ON |
| Direct Drive Retraction Distance | 1mm |
| Direct Drive Retraction Speed | 30mm/s |
| Indirect Drive Retraction Distance | 3mm |
| Indirect Drive Retraction Speed | 60mm/s |
| Drying Settings | 55˚C for 6h |






Reviews
There are no reviews yet.