Additional information
| Material type | ASA (Acrylonitrile Styrene Acrylate) with glitter particles |
|---|---|
| Filament Diameter | 1.75 mm |
| Typical Spool Weight | 1 kg |
| Printing Temperature | 240˚C – 260˚C |
| Bed Temperature | 75˚C – 95˚C |
| Printing Speed | 30mm/s – 50mm/s |
| Fan | OFF |
| Direct Drive Retraction Distance | 1mm |
| Direct Drive Retraction Speed | 20mm/s |
| Indirect Drive Retraction Distance | 3mm |
| Indirect Drive Retraction Speed | 40mm/s |
| Drying Settings | 70˚C for 6h |




Reviews
There are no reviews yet.