Additional information
| Material type | Micro-foamed PLA |
|---|---|
| Filament Diameter | 1.75 mm / 2.85 mm |
| Typical Spool Weight | 600 g (equivalent print volume to ~1 kg PLA) |
| Printing Temperature | 190˚C – 210˚C |
| Bed Temperature | 30˚C – 50˚C |
| Printing Speed | 25mm/s – 60mm/s |
| Fan | ON |
| Direct Drive Retraction Distance | 3mm |
| Direct Drive Retraction Speed | 40mm/s |
| Indirect Drive Retraction Distance | 6mm |
| Indirect Drive Retraction Speed | 60mm/s |
| Drying Settings | 55˚C for 6h |







Reviews
There are no reviews yet.