Bambu Lab ABS
Price range: ₱649.00 through ₱749.00
Product Features
- Tough and Durable
- Good Heat & Freezing Resistance
- Comes with High Temperature Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- AMS 2 Pro, AMS HT & AMS Compatible
- AMS lite NOT Compatible
- Enclosure Printers Required
* Note: The refill needs to be used with a spool.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | PC + ABS (Temperature resistance 90 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 80 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 240 – 270 ° C |
| Build Plate Type | Engineering Plate, High Temperature Plate |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 80 – 100 ° C |
| Cooling Fan | 0 – 80% |
| Printing Speed | < 300 mm/s |
| Retraction Length | 0.8 – 1.4 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 45 – 60 ° C |
| Max Overhang Angle | ~ 70° |
| Max Bridging Length | ~ 40 mm |






Reviews
There are no reviews yet.