Additional information
| Laser Type | Semiconductor Laser |
|---|---|
| Laser Wavelength | Engraving Laser: 455 nm ± 5 nm Blue Light |
| Laser Power | 10 W ± 1 W |
| Laser Spot Dimension | 10 W:0.14 x 0.03 mm |
| Supported Material Type | Wood, rubber, metal sheet, leather, dark acrylic, stone, and more |
| Max Engraving Speed | 10 W:400 mm/s |
| Laser Safety Class for Laser Module | Class 4 |
| Overall Laser Safety Class | Class 1 |
| Engraving Area | 10 W: 310 mm x 270 mm |
| Ventilation Pipe Adapter Outer Diameter | 100 mm |


Reviews
There are no reviews yet.