Bambu Lab PETG Basic
₱549.00
Product Features
- Strong and Tough
- Cost-Effective for Outdoor Use
- Less Stringing, Superior Surface
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- All AMS Series Compatible
- Dry Out Before Use
* Note: The refill needs to be used with a spool.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 °C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 65 °C,8 h |
| Printers Compatibility | All Bambu 3D printers |
| AMS Compatibility | AMS, AMS 2 PRO, AMS HT, AMS Lite |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 230 – 260 °C |
| Build Plate Type | Cool Plate Supertack / Textured PEI Plate / |
| Bed Temperature | 65 – 75 °C |
| Cooling Fan | 0 – 60% |
| Printing Speed | < 200 mm/s |
| Retraction Length | 0.4 – 0.8 mm |
| Retraction Speed | 30 – 60 mm/s |
| Chamber Temperature | 35 – 50 °C |
| Max Overhang Angle | ~ 70 ° |
| Max Bridging Length | ~ 30 mm |
| Support Material | Support for PLA/PETG |
| Glue | Recommended( Glue Stick/Liquid Glue ) |






Reviews
There are no reviews yet.