Bambu Lab PETG-CF
Price range: ₱999.00 through ₱1,099.00
Product Features
- Less Clumping and Stringing
- Premium Print Surface
- Improved Mechanical Properties & High Flexibility
- Comes with Basic Reusable Spool
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- 0.2 mm Nozzle NOT Compatible
- Stainless Steel Nozzle NOT Recommended
- AMS 2 Pro, AMS HT & AMS Compatible
- AMS lite NOT Compatible
- Dry before Use for the Highest Print Quality
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 65 °C, 8 h |
| Printing and Keeping Container's Humidity | < 20% RH ( Sealed, with desiccant ) |
| Nozzle Size | 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 240 – 270 °C |
| Build Plate Type | Engineering Plate, High Temperature Plate |
| Build Plate Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 65 – 75 °C |
| Cooling Fan | 0 – 60% |
| Printing Speed | < 200 mm/s |
| Retraction Length | 0.8 – 1.4 mm |
| Retraction Speed | 30 – 60 mm/s |
| Chamber Temperature | 35 – 50 °C |
| Max Overhang Angle | ~ 70 ° |
| Max Bridging Length | ~ 30 mm |
| Support | Turn on |






Reviews
There are no reviews yet.