Bambu Lab PETG-Translucent
Price range: ₱649.00 through ₱749.00
Product Features
- Translucent Appearance
- Robust Endurance
- Effortless Printing Experience
- Minimal Warping
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- All AMS Series Compatible
- Dry Out Before Use
* Note: Before printing, please kindly refer to the Printing Tips for optimal results.
The refill needs to be used with a spool.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 ° C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 65 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 230 – 270 °C |
| Build Plate Type | Engineering Plate, High Temperature |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 65 – 75 °C |
| Cooling Fan | 0 – 60% |
| Printing Speed | < 220 mm/s |
| Retraction Length | 0.8 – 1.4 mm |
| Retraction Speed | 30 – 60 mm/s |
| Chamber Temperature | 35 – 50 °C |
| Max Overhang Angle | ~ 70 ° |
| Max Bridging Length | ~ 30 mm |






Reviews
There are no reviews yet.