Bambu Lab PLA Matte
Price range: ₱649.00 through ₱749.00
Product Features
- Easy to Print & Beginner Friendly
- Matte Surface Texture
- Biodegradable
- Diameter: 1.75mm +/- 0.03mm
Cautions for Use
- All AMS Series Compatible
* Note: The refill needs to be used with a spool.
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 1 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 °C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 50 °C,8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 190 – 230 °C |
| Bed Type | Cool Plate, High Temperature Plate or |
| Bed Surface Preparation | Glue |
| Bed Temperature | 35 – 45 °C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 300 mm/s |
| Retraction Length | 0.6 – 1.0 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45 °C |
| Max Overhang Angle | 55 ° |
| Max Bridging Length | 30 mm |
| Support Material | Support for PLA |






Reviews
There are no reviews yet.