Bambu Lab X1E Hotend
₱3,349.00
The Bambu Lab X1E Complete Hotend Assembly enhances 3D printing with various nozzle sizes (0.2mm, 0.4mm, 0.6mm, 0.8mm) for diverse applications. It comes pre-assembled for quick installation, optimizing performance and reducing downtime. Each nozzle size caters to different needs, from high-speed large parts to detailed miniature models.
- Multiple nozzle sizes for diverse applications
- Pre-assembled for quick installation
- Reduces downtime with spare assemblies
* Compatible with the Bambu Lab X1E 3D Printer only.
Additional information
| Nozzle Type | Integrated All-Metal Assembly; |
|---|---|
| Nozzle Materials | Hardened Steel (0.4, 0.6, 0.8 mm) / Stainless Steel (0.2 mm) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Printing Temp | 320 °C |
| Heater Type | High-Power Ceramic Heating Plate |
| Thermistor Type | NTC Precision Thermistor |
| Length | 47.3 mm |
| Packaging Weight | 40 g |
| Feature | Pre-assembled with Fan and Silicone Sock for 30-second replacement |






Reviews
There are no reviews yet.