Bambu Support for PLA
₱569.00
Product Features
- Effortless Removal
- Preserve Every Detail
- Affordable Choice
- Use for Support Interface
- Diameter: 1.75mm +/- 0.05mm
Cautions for Use
- Only Used for Printing the Support Interface
- Avoid Printing Individual Models
- All AMS Series Compatible
Additional information
| Diameter | 1.75 mm |
|---|---|
| Net Filament Weight | 0.5 kg |
| Spool Material | ABS (Temperature resistance 70 °C) |
| Spool Size | Diameter: 200 mm; Height: 67 mm |
| Drying Settings before Printing | Blast Drying Oven: 55 °C, 8 h |
| Printing and Storage Humidity | < 20% RH (Sealed, with desiccant) |
| Nozzle Size | 0.2, 0.4, 0.6, 0.8 mm |
| Nozzle Temperature | 220 – 230 °C |
| Bed Type | Cool Plate SuperTack, Textured PEI Plate / |
| Bed Surface Preparation | Bambu Liquid Glue / Glue Stick |
| Bed Temperature | 35 – 45 °C |
| Cooling Fan | Turn on |
| Printing Speed | < 200 mm/s |
| Retraction Length | 0.6 – 1.0 mm |
| Retraction Speed | 20 – 40 mm/s |
| Chamber Temperature | 25 – 45 ° C |
| Max Overhang Angle | 55 ° |
| Max Bridging Length | 30 mm |
| Support | Turn On |



Reviews
There are no reviews yet.