Additional information
| Material | Polylactic Acid |
|---|---|
| Color | Cyan + Magenta + Yellow + White |
| Item Weight | 4 Kilograms |
| Item Diameter | 1.75 Millimeters |
| Printing Temperature | 210-230°C (Recommend 215°C) |
| Base Plate Temperature | 45-60°C (Crepe paper PVP glue stick, PEI) |
| Printing Speed | 40-100mm/s |
| Density | 1.23g/cm3 |
| Fan | 100% |
| Melt Index | 5(190°C/2.16kg)g/10min |
| Tensile Strength | 60MPa |
| Elongation at Break | 20% |
| Bending Strength | 74MPa |
| Flexural Modulus | 1973MPa |
| Lod Notched Impact Strength | 6KJ/m2 |
| Heat Distortion Temperature | 53°C(0.45MPa) |
| Filament Length (1.75mm) | 340-345m |

