Phrozen Mega 8kS Pump and Fill Automated Resin Feeder
₱12,700.00
- Automatically add resin mid-prints when needed.
- Auto-suck leftover resin on the vat after printing.
- Manual resin pump feature for vat cleaning.
- Add-ons for Soinic Mighty Revo & Mega 8K S.
Additional information
| Functions | Resin Auto-Fill, Resin Auto-Pump, Manual Suction |
|---|---|
| Resin Level Maintenance | Automatically maintains a 7–9 mm level |
| Pump Type | Peristaltic Pump (Consumable tube replaced every 6 months) |
| Max Bottle Height | $\leq$ 210 mm |
| Max Bottle Diameter | $\leq$ 90 mm |
| Bottle Cap Limit | $\varnothing$ 37 mm |
| Connectivity | Dedicated Pump Data Cable & Sensor/Servo interface |
| Compatibility | Specifically designed for the Sonic Mega 8K S and 8K V2 |
| Feature | Automatic 10-minute post-print suction cycle |





Reviews
There are no reviews yet.