Additional information
| Nozzle Type | Induction-Heated Quick-Swap (Vortek Rack Compatible) |
|---|---|
| Nozzle Material | Hardened Steel (Standard) / Stainless Steel (0.2 mm) |
| Nozzle Diameters | 0.2 mm, 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Max Printing Temp | 350 °C |
| Max Volumetric Flow (High Flow) | 40 mm³/s |
| Max Volumetric Flow (Standard) | 25 – 30 mm³/s |
| Heating Speed | ~8 seconds to PLA temperature |
| Hotend Length | 49.2 mm |
| Connection | Contactless High-Frequency Power & Signal Interface |
| Feature | Integrated filament memory chip and dual-sensor heatsink monitoring |



Reviews
There are no reviews yet.